Tradycja choinka znaczenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka również zagranicznego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego istnieje tak ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które traktują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. I w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie wyłącznie w Polsce, ale więcej a drugich krajach Europy zaś w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

https://hallu24.eu/sk/

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić dużą nowość w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie chowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do określenia, jednak w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy typy, doświadczała kolei w grupie trendów działających jej przystrajania. Ale nie zmieniło się to, że od czasu ubrania ważnej w relacji choinki przez Luthera, system ten niezwykle mocno zakorzenił się w klasie świątecznej także miejmy możliwość, że nieprędko przeminie.